QR-KODY.cz

Vše o QR kódech od 2009

Proč si dávat pozor na qr kódy?

V poslední době se s přibývajícím počtem qr kódů v ulicích vyskytlo už i v ČR několik případů pokusů o směřování qr kódu na nevyžádaný obsah s nabídkou agresivních aplikací. Qr kódy jsou i nadále bezpečným způsobem propojení běžného a virtuálního světa, jen je třeba je využívat obezřetně, ostatně jako vše ve světě mobilních telefonů a internetu.

Jak používat qr kódy bezpečně?

qr-fake

Snímejte jen ověřené qr kódy

Pokud chcete scanovat qr kód, zvažte, kdo Vám qr kód nabízí a za jakým účelem. Bezpečné užívání qr kódů je zajištěné u raklamních materiálů renomovaných značek, v oficiální inzerci, jako billboardy v metru nebo qr kódy v tištěných médiích. Je dobré dvakrát promyslet použití qr čtečky na qr kód nalepený někde venku na lampě nebo v dopravním prostředku, když netušíte kam vede, nebo kdo ho tam nalepil.

Sledujte kam qr kód vede

Qr kód v sobě vždy nese určitou informaci, někdy to může být nevinný vzkaz, ale někdy také přednastavená sms nebo adresa stránky s nevyžádaným obsahem či agresivními aplikacemi. Je tedy žádoucí sledovat, jak Váš mobilní telefon na qr kód po vyfocení qr reagoval a pokud se Vám zdá něco z vyvolané činnosti mobilu podezřelé, raději celou akci snímání qr kódu zrušte.

Používejte qr kódy hlavou

V dnešní společnosti je obecně mnoho možností, to platí i u qr kódů. Mají tu být proto, aby nám pomáhali. Scanujte opravdu jen kódy, které Vám přijdou smysluplné a nemusíte se qr kódů obávat.

Nebezpečí qr kódů

Společnost AVG, specializující se na nežádoucí účinky užití internetu, uvedla ve své tiskové zprávě qr kódy jako největší hrozbu posledních měsíců roku 2011. Podstata napadení spočívá v naskenování kódu s neznámým obsahem, který ukrývá odkaz na takzvaný malware, aplikaci, která bez Vašeho vědomí ovládá mobilní telefon. Nejvíce jsou tyto techniky rozšířeny v USA a globálně je číslo napadených mobilních telefonů stále vyšší (jen za poslední měsíce roku 2011 bylo zaznamenáno více než milion napadených přístrojů). V České republice, ač je zde qr čtečka rozšířena, naštěstí podobná napadení běžná nejsou a pokud se někde vyskytne nějaký pofiderní qr kód, většinou je neškodný. Ale už i pár těch zákeřných se vyskytlo, proto buďte obezřetní.

Napsal QR Admin v qr s Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Proč si dávat pozor na qr kódy?